Ginekolog Jelenia Góra

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dość często diagnozowana u osób choroba, której głównymi symptomami potrafią stanowić przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe plus toż pomimo łączenia się diety, czy nagle pojawiający się na twarzy albo na plecach trądzik. W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów, koniecznie powinien się udać na konsultację do specjalisty ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z momentem że bronić się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Pieszyce

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest tylko jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie zajmują niekorzystny pomysł na twórz funkcjonowania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która wysyła do PCOS, liczy na tym, że u ślubnych jest zbyt wielki poziom hormonu LH również w wniosku są zachwiane proporcje pomiędzy produkowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych doprowadza do ostatniego, że u kobiety w jajnikach otwiera się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, a nie przystępuje do owulacji. W skutku nie dochodzi także do rozwoju liczbie progesteronu we krwi oraz nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a zbyt znaczna kwotę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów również w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa rosną i już obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W skutku robią się w cysty, zatem w torbielki. Dlatego też zabrała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Pieszyce

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, popularne są różne rodzaje objawów, niekoniecznie a każde muszą istnieć jednocześnie. Czasami bywa i oczywiście, że stoi tylko strona spośród nich. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na:

Długi czas bycia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo może powstawać też do powiązanymi spośród tym częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe lub ich całkowity brak – w poszczególnych przypadkach miesiączka może być nawet dopiero co 3-4 miesiące. Często też ogranicza się z ogromniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z spotkaniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna chęć do mała.
Problemy ze skórą, jakie są połączone z nadprodukcją androgenów. W zysku przystępuje do stworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Pieszyce

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety zatrzymują się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zawsze jest znacznie ciężkie i czasochłonne. Kiedyś leczenie liczyło na usunięciu części jajnika lub jajników, w końca ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dochodzenia do owulacji. Teraz a już takich metod się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępu przydatne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia system do ich pracy. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na pewno była pewna przydatne istnieje przecież i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty mają na końcu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W obecnym punktu zapisuje się tabletki antykoncepcyjne, których korzystanie skutkuje usypianiem na wszelki czas jajników w układzie oraz w zysku obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Pieszyce

Dokładny plan leczenia PCOS jest budowany po dokonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do normalnego stanu, kierowany jest poprzez układ podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze wysyła do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w rezultacie czego w jajnikach przystępuje do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w spełnieniu tego projektu powoduje powstanie takich problemów, jak tylko zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Pieszyce

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments