Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który wykonywa dużą rolę na świecie. Jej wyjątkowość polega na ostatnim, iż jest polecana do produkcji paliw płynnych, które dostarczają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje wiec fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na targu funkcjonuje kilka typów tego środka. Do najciekawszych kwalifikuje się cztery rodzaje ropy. Istnieją toż:

• ropa Brent – jest czerpana z obszaru Morza Północnego. Chodzi do poziomu „słodkiej” ze powodu na prostą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Stanów Zintegrowanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To dodatkowo ropa „piękna” i spokojna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy bierze w obecnym sukcesu pomieszczenie w Zachodniej Syberii też w okolicach gór Uralu. Można ją zakwalifikować do poziomu „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk budujący się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i oferowanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa podejmuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy wyróżnia się na dwie grupy uczestników: ważna z nich wtedy podmioty handlujące kontraktami w obiektu zapewnienia cen produktów (hedging). Druga jakość to spekulanci, którzy żyją na mocy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na różnice kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki fortel jest aktualnie przydatne w moc firmach finansowych, również w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten sprzęt z racji tego, że chce on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to mechanizm pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na różnice kursowe. Jest łatwy na targu OTC (Over the Counter), czyli na targu pozagiełdowym. Instrument ten stanowi lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba mieć tak wysokimi środkami finansowymi kiedy w przypadku lokaty w związki futures. W TMS Brokers dostępne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) więc w jakimś, kiedy dodatkowo w nowym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego mechanizmu stanowi ostatnie, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji niższej niż 1 lot. Są łatwe dziesiętne, kiedy również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z mniejszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają też kiedy na targu forex. Ropa że stanowić poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest zapamiętywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten stanowi właśnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd także nie możemy uzyskać lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten przyrząd jest łatwy na poszczególnej z platform transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który przechodzi na planu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem że stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego standardu sprzętów są znacznie niskie opłaty, bowiem te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Z czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w porządek bezpośredni mają wpływ na wycenę czarnego złota, natomiast tymże jedynym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w publicznym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na targu tego środka energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest skłonny od relacji popytowo-podażowej. To rzeczywiście podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczni będzie kreował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w bliskim czasie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy danych na fakt zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest cenną kwestią dla każdych krajów, które korzystają ten materiał w swoim przemyśle. Droższa ropa to znakomitszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z serii przenosi się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments