Płaskostopie polega na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy czy właśnie jej obniżeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka całą naszą powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy jaka zajmuje płaskostopie niestety tak się nie dzieję.
Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój
U tej kobiety powraca do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie jest do 40% ludzi. By zapobiec powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom tworzącym swoje ważne etapy, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest podstawą płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Wyróżniane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

Płaskostopie podłużne, będące wynikiem zmniejszenia się łuku podłużnego stopy tak, że wszystka podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa tworzy się duża i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie powstaje w dowolnym wieku.
zobacz również Karta podarunkowa Deichmann
U maluchów do około 3-4. roku bycia płaskostopie jest niemal fizjologiczne, i połączony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i obolałych mięśni. Tym stylem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z rozwojem dziecka. Deformacja stopy w istot płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale i łydek oraz kręgosłupa. Gra tym nacisk na podłoże w tle stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje budowaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może i doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego bądź w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.
Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i noszenie obuwia i chodzenie. Istnieje zatem bardzo niekomfortowe i niezbędne będą buty ortopedyczne dla dzieci. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo będące, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na ćwiczeniu mięśni stóp tylko i mieniu dobrze dopasowanych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale dopiero po pomocy z specjalistą – nie na inną rękę!) i staraniu o utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała.
Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój
Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: szukanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki występującej na podłodze lub chwytanie i zwiększanie palcami stóp drobnych materiałów z ziemi. Czasem a w sukcesie zaawansowanych i występujących duże dolegliwości deformacji stóp, zadania i robienie zachowawcze mogą okazać się nieskuteczne. Konieczny potrafi się okazać wtedy zabieg operacyjny. Pomimo zatem jest niezbędne ale w ostateczności.
Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?
Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój